Poznaj nasz projekt:

Naukowczynie w szkole!

Na pytanie: „kim chciałaś być jak byłaś mała?” prawdopodobnie od dorosłej kobiety najczęściej usłyszymy odpowiedź: aktorką, piosenkarką, bo te zawody były pokazywane. A dzisiaj? Jaką usłyszymy odpowiedź od młodych dziewczynek? Influenserką?

A gdybyśmy częściej pokazywali fascynującą pracę naukowczyń, pewnie byłoby nas więcej. Widać to w sieci – klikamy, obserwujemy te osoby, które nas w jakiś sposób fascynują. Więc jeżeli będziemy mieć naukowczynie, które w ciekawy sposób będą pokazywały swoją pracę, interesujące badania – jestem przekonana, że więcej dziewczyn będzie chciało iść tą drogą.

Naukowczynie w szkole!- czyli piękny projekt Fundacji, w którym Naukowczynie spotkają się z dziewczynkami ze szkół podstawowych.
Chcemy dzielić się swoimi doświadczeniami, zaszczepiać pasję do nauki, pokazywać kulisy naszej pracy i być może zachęcić do marzenia: zostanę naukowczynią. Inicjatywy kierowane do dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym są warte szczególnej uwagi. Spotkania w szkołach chcemy kontynuować przez cały rok – będzie to flagowy projekt nowopowstałej fundacji Odważne w Nauce, której celem jest promowanie nauki, edukacja oraz budowanie od najmłodszych pokoleń postaw prospołecznych w oparciu o naukę i naukowe autorytety. 💙:

Gdzie już byłyśmy?

Wizyta w szkole podstawowej w Warszawie

W ramach projektu NAUKOWCZYNIE W SZKOLE! Dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska @pani__zuzia spotkała się z dziewczynkami z warszawskiej szkoły podstawowej nr. 191. Na początku dziewczyny rozprawiły się z mitem, że nauka to tylko nauki ścisłe. Zuzanna opowiedziała dziewczynkom, dlaczego tak ważne są nauki społeczne i co przynoszą nam w codzienności. Następnie dziewczyny zastanawiały się wspólnie, czym dla nich jest „odwaga” i jak ta definicja zmienia się z etapami życia.
Uczennice przyglądały się swoim predyspozycjom w stylach uczenia, by odpowiedzieć na pytanie: czy możemy się uczyć skuteczniej. Ważnym motywem spotkania była rozmowa o hejcie. To ważny temat, który powinien być obecny w szkołach, bo mamy wpływ na zmiany!

Dziewczyny zostały poproszone o podzielenie się wizją swoich pomysłów na zmiany w edukacji. Uważamy, że uczniowie i uczennice powinni mieć swój słyszalny głos w tej debacie, żebyśmy mogli razem tworzyć lepszą szkołę i lepszy świat.
Relacja: https://www.instagram.com/p/C3DEb-uo6U_/

Wizyta w Szkole Podstawowej w Gdyni

Spotkanie z 25 uczennicami klas 6-8 miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Gdyni. Z ramienia fundacji #odważnewnauce w spotkaniu wzięły udział Kasia Siuzdak i Kasia Grochowska z @science_mission. Naukowczynie opowiedziały dziewczynkom na czym polega ich praca, co robią na co dzień, jak zaczęła się ich przygoda z nauką i co lubią robić w wolnym czasie.

Okazuje się, że do kreatywnych zajęć wystarczyła jedynie kartka papieru. Dziewczynki początkowo wycinały jak największą dziurę w kartce papieru o wymiarze A4 i na końcu (po zdradzeniu metody) otrzymały taką, że mogły swobodnie przez nią przejść. Kolejna aktywność STEM polegała na sprawdzeniu wytrzymałości kartki papieru poprzez układanie książek i zeszytów na papierowych kolumnach o różnych przekrojach.

Wizyta w Szkole Podstawowej w Strzelcach Wielkich

W dniu 22.01 w Szkole Podstawowej w Strzelcach Wielkich dr inż. Katarzyna Łyp – Wrońska @katarzyna_l_w poprowadziła inspirujące warsztaty z udziałem uczennic z klas 7 i 8. 📚 Dziewczynki odkrywały swoje talenty, a następnie wspólnie poszukiwały fascynujących problemów badawczych. 🤔 „Czy zwierzęta potrafią jeździć na łyżwach?” to zagadnienie badawcze, które ciekawi uczennice.⛸️
Dzięki zaangażowaniu dziewczyn i energii Kasi atmosfera była niepowtarzalna!🦄

Serdeczne podziękowania dla samorządu szkolnego, pani nauczycielki od niemieckiego i dyrekcji, zwłaszcza dla Pani Aleksandry Hałaczkiewicz, za udostępnienie nam przestrzeni do realizacji naszych pasji! 🙏💡Podziękowania kierujemy również do uczennicy Oliwki @ozgrzebna za pomoc w organizacji 🤗

Relacja: https://www.instagram.com/p/C2aP5Z2rlmX/?img_index=1

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 15 w Krakowie

9 lutego odbyło się spotkanie dr inż. Katarzyny Pasiut @katarzynkapasiut z dziewczynkami z ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 15 w Krakowie. W trakcie spotkania uczestniczki zostały wprowadzone w świat ceramiki szlachetnej, czyli przedmiotów z których korzystają na co dzień.
Kasia opowiedziała o swojej drodze do bycia naukowczynią, podkreślając to, że każda z dziewczynek może zostać badaczką, a swoimi działaniami mieć istotny wkład w rozwój świata.Spotkanie obejmowało również warsztaty praktyczne, gdzie uczennice zapoznały się ze zjawiskiem plastyczności i spróbowały swoich sił w ręcznym formowaniu ceramiki.
Dziewczyny miały ogromny fun i stwierdziły, że spotkanie trwało zbyt krótko, więc z niecierpliwością czekamy na kolejne. 💙

Relacja:https://www.instagram.com/p/C3U6K2cIPJv/

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 47 w Krakowie

8 lutego w Szkole Podstawowej nr 47 w Krakowie odbyły się kolejne warsztaty NAUKOWCZYNIE W SZKOLE! Warsztaty poprowadziła @ewelina_klosek_wawrzyn wykładowczyni @wimic_agh.
Warsztaty były podzielone na dwie części.
W pierwszej dziewczynki poznały jak wygląda praca na @agh.krakow oraz wykonały mapy myśli na temat zawodu naukowczyni. W drugiej dziewczynki dowiedziały się jak powstają materiały budowlane i same sprawdziły na czym polega karbonatyzacja betonu oraz starały się wspólnie odpowiedzieć na pytanie: „Czy beton jest ekologiczny?”.
Tu było cudowne spotkanie 

Relacja: https://www.instagram.com/p/C3Ki1_mL3Mt/

Zobacz nasze pozostałe projekty

Mentoring naukowy w szkole

Mentoring naukowy w szkole

Czyli program skierowany do licealistek, które pod okiem naukowczyni przez pół roku będą mogły rozwijać swoją pasję do: fizyki, chemii, matematyki lub innej dziedziny nauki.

#OdważneWNauce

#OdważneWNauce

Według System Business Intelligence OPI PIB na publicznych uczelniach technicznych w Polsce udział kobiet wśród nauczycieli akademickich w 2022 roku wyniósł 34%.

„Jak osiągnąć zdrową pewność siebie i zadbać o dobrostan psychiczny?

Termin: 05.02.2025
Godzina: 18:00
Miejsce: Instagram live doktorka_tutorka
Prelegentka: Ewelina Supińska  IG: ewelinasupinska.psycholog

„Jak zostać w nauce i nie zwariować? Porady dla bystrzaków i opornych”

 

Termin: 06.02.2025
Godzina: 18:00
Miejsce: Instagram live doktorka_tutorka
Prelegentka: dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak  IG: science_mission

„Jak popularyzować naukę w social mediach i nie tylko?”

Termin: 07.02.2025
Godzina: 18:00
Miejsce: Instagram live doktorka_tutorka
Prelegentka: dr inż. Adam Mirek  IG: adamxm

„Jak nie zgubić dziecięcej radości z nauki? Jak jej nie zatracić, nie zgasić?”

Termin: 08.02.2025
Godzina: 18:00
Miejsce: Instagram live doktorka_tutorka
Prelegentka: dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska  IG: pani_zuzia