O nas

W sercu naszej Fundacji tli się płomień pasji do nauki, który pragniemy rozniecić w całym społeczeństwie. Naszym nadrzędnym celem jest popularyzacja nauki – chcemy, by każdy mógł poczuć jej magię i znaczenie. Działamy na rzecz promowania nauki jako klucza do zrozumienia świata, który nas otacza.

Nasza misja skupia się na wzmacnianiu edukacji na każdym jej etapie. Wierzymy, że poprzez mądrą edukację możemy budować lepszy świat, pełen zrozumienia i postępu. Nasze działania mają na celu inspirowanie młodych umysłów, ale także zainteresowanie nauką osób w każdym wieku.

Zespół

Dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk – naukowczyni z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Pełniąc funkcję Prezeski Fundacji „Odważne w Nauce”, aktywnie wspiera obecności kobiet w świecie nauki. Jej umieszczenie na liście „100 Kobiet Roku 2023” według ForbesWomen podkreśla jej wpływ w dziedzinie nauki, wpieraniu kobiet i edukacji przyszłości. Jako tutorka akademicka, trenerka interpersonalna i mentorka pomaga studentom w rozwoju osobistym i naukowym. Jej zaangażowanie w dziedzinę edukacji odzwierciedlają nagrody i tytuły: m.in. Dydaktyk z Pasją AGH, Tutorska Inspiracja Roku 2023, Nauczyciel Akademicki Roku 2022 woj. małopolskiego.

Aktywna rola Natalii w zwiększaniu świadomości społecznej na temat osiągnięć nauki została doceniona przez serwis Nauka w Polsce, gdzie została finalistką konkursu Popularyzator Nauki 2023. Jako prowadząca podcast „Bunkier Nauki” oraz „Kobiecy Kwadrans Naukowy”, dr Schmidt-Polończyk dzieli się swoją wiedzą i pasją naukową.

W mediach społecznościowych, znana jako @doktorkatutorka, angażuje się w komunikację z różnymi grupami odbiorców, koncentrując się na rozwijaniu kompetencji miękkich, popularyzacji nauki oraz zachęcaniu kobiet do rozwoju naukowego.

Jest inicjatorką akcji #OdważneWNauce organizowanej w ramach Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

Naukowo zafascynowana tunelami drogowymi, w których bada bezpieczeństwo i ewakuację. Jest pomysłodawczynią oraz współautorką pierwszych w Polsce naukowych badań ewakuacji ludzi w rzeczywistych tunelach.

 

Julia Cebula

Podróżniczka świata marketingu i komunikacji rynkowej!
Studiuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, a obecnie przeżywa trzeci rok swojej edukacyjnej podróży.
Jako osoba o pozytywnym podejściu do życia, jest zawsze gotowa do nowych wyzwań. Po godzinach spędza aktywnie czas biegając lub jeżdżąc na rolkach.
W fundacji odpowiedzialna za sprawy organizacyjne.

Aleksandra Kaganek

Jeszcze nie inżynier, ale już niedługo. Studentka 3 roku Inżynierii i Ochrony Środowiska na AGH.
Social media czy praca z ludźmi to coś, co motywuje ją codziennie do działania.
Pozytywną energią zaraża wszystkich dookoła.
Działa też prężnie w samorządzie studenckim. W fundacji zajmuje się sprawami organizacyjnymi.

Paulina Brzozowska

Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na kierunku Inżynieria Biomedyczna. Jej super mocą jest zdolność dostosowywania się do dynamicznych zmian w dzisiejszym świecie. Zawodowo związana z branżą IT.
Skoncentrowana nie tylko na umiejętnościach technicznych, ale także na rozwijaniu kompetencji miękkich, co znajduje odzwierciedlenie w jej podwójnej roli jako inżynierki oprogramowania i Scrum Mastera.
Współprowadziła projekty wspierające kobiety w ich drodze przebranżowieniu się na stanowiska techniczne w IT. Dołączyła do fundacji w roli członka grupy testowej programów szkoleniowych.

Sandra Staruch

Sandra Staruch, absolwentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim, psychologii na Uniwersytecie SWPS, trenerka interpersonalna, oraz właścicielka marki TULI STORE, która zajmuje się tworzeniem produktów zapachowych do wnętrz. We współpracy z Instytutem Produktu przeprowadza analizy sensoryczne, opracowuje i wytwarza unikatowe aromaty wraz z nośnikami (świece, dyfuzory, mydła, instalacje zapachowe towarzyszące wystawom).
Jej obszar zainteresowań wokół psychologii społecznej i zapachów sprawiły, że łączy te dziedziny. W Fundacji prowadzi szkolenia, wspierając rozwój interpersonalny oraz sensorykę zapachową.

Współpracują z Nami

dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak prof. IMP PAN i dr hab. Katarzyna Grochowska
@science_mission
dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak kieruje Pracownią Materiałów Funkcjonalnych w jednej z jednostek Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Na studiach połączyła biotechnologię z fizyką techniczną, potem obroniła doktorat z technologii chemicznej, odbyła staż we Francji i otrzymała habilitację z nauk technicznych. Jest laureatką Stypendium Start FNP, Stypendium MNiSW i nagrody prof. W. Nernsta. Jest autorką ponad 100 publikacji i rozdziałów w książkach, patentów. Znalazła się na liście 22 Polek, które warto obserwować w 2022 roku wg Forbes Women.

dr hab. Katarzyna Grochowska pracuje w Pracowni Materiałów Funkcjonalnych w PAN w Gdańsku. Ukończyła fizykę biomedyczną, a podczas studiów miała zajęcia na Wydziałach Matematyki, Fizyki i Informatyki, Chemii oraz Biologii UG, a także na GUMedzie i PG. Obroniła doktorat z mechaniki, odbyła 7 staży zagranicznych, m.in. w Niemczech, Portugalii czy Chorwacji, a habilitację uzyskała z inżynierii materiałowej. Kierowała projektem Lider, którego realizacja pozwoliła na wytworzenie sensora na bazie nanocząstek złota do wykrywania glukozy w pocie. Jest autorką ponad 70 artykułów, 5 rozdziałów w książkach, patentów i wzorów użytkowych. Jest laureatką wielu nagród, w tym Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.

Obie naukowczynie od 2021 popularyzują naukę w sieci na instagramowym @science_mission, który w 2023 r. został wyróżniony w konkursie Popularyzator Nauki i otrzymał POP-SCIENCE Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Z ich działalnością można się zapoznać na stronie https://science-mission.pl/

dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn
@ewelina_klosek_wawrzyn
Jestem adiunktką i tutorką na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Działam tam również jako liderka Zespołu promocji WIMiC.
Naukowo zajmuję się tematyką materiałów budowlanych, tworząc je i doskonaląc w kierunku lepszych właściwości oraz wpisywania się w trendy gospodarki o obiegu zamkniętym.
To co robię to nie tylko moja praca, ale przede wszystkim pasja. Chcę dzielić się swoimi doświadczeniami z dziewczynkami po to, aby mogły poznać i zobaczyć jak wspaniale jest być naukowczynią i jakie możliwości daje taka ścieżka zawodowa oraz co zrobić żeby się na niej znaleźć.

dr Katarzyna Łyp-Wrońskaa
@katarzyna_l_w
Doświadczona wykładowczyni, specjalizująca się w obszarach z pogranicza nauk technicznych, rolniczych i zarządzania. Jest pasjonatką podejścia „lean” (szczupłości),i kaizen (ciągłego doskonalenia) i GOZ (gospodarki obiegu zamkniętego) w zarządzaniu produkcją Jako akredytowany tutor akademicki współpracuje z najbardziej zaangażowanymi studentami. Jej determinację można dostrzec nie tylko na płaszczyźnie naukowej i społecznej, ale także w sporcie, gdzie pokonuje biegi długodystansowe i z przeszkodami.

dr inż. Katarzyna Pasiut
@katarzynkapasiut
Pracuję na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH jako adiunkt naukowo-dydaktyczny. W swojej pracy dydaktycznej zapoznaje studentów z teoretycznymi i praktycznymi aspektami ceramiki szlachetnej – jej projektowaniem, aspektami technologicznymi oraz zdobieniem.
Moja praca naukowa skupia się wokół ceramiki szlachetnej, a w szczególności w tematyce szkliw ceramicznych (projektowanie, badanie, preparatyka, wdrożenie) oraz wykorzystaniem druku 3D do formowania z mas ceramicznych.
Od kilku lat jest Opiekunem Koła Naukowego „Ceramika Artystyczna”. Jest to Koło, które skupia studentów z niemal wszystkich wydziałów AGH, którzy, poza ścisłym umysłem, mają w sobie nutkę artysty. W ramach prac Koła zostają zapoznani z pięknem ceramiki szlachetnej, surowcami, metodami formowania oraz zdobienia. Podczas pracy nad projektami mają także możliwość zapoznania się z bardziej naukową stroną ceramiki szlachetnej.

dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska
@pani_zuzia

Doktor nauk społecznych, wykładowca APS im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, doktorantka prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, z którą współpracuje od ponad dekady.
Miłośniczka Dziecięcej Matematyki®️. W sieci znana jest odbiorcom jako @Pani Zuzia, autorka projektu #20minutdlaMATEMATYKI.
Zajmuje się odczarowaniem edukacji matematycznej w oczach dorosłych, a wszystko po to, żeby polepszyć losy życiowe dzieci i nie powielać traum związanych z nauką matematyki.
Uważa, że w XXI wieku edukacja matematyczna ma przede wszystkim rozwijać myślenie, umiejetność współpracy i wyposażać człowieka w zaradność życiową.

Jest autorką bestsellerowego poradnika dla rodziców i nauczycieli:
RUCH + MUZYKA = MATEMATYK
Prywatnie człowiek kochający życie, z zachwytem patrzący na świat.
Jest mamą trójki: 19-letniej Marianny, 7-letniej Poli i 2-letniego
Lolka oraz szczęśliwą żoną Michała. Nazywa się życiową farciarą, choć nie zawsze jest z górki.

mgr inż. Zuzanna Podgórska
@zuz_podgorska

Zuzanna Podgórska, absolwentka Politechniki Warszawskiej, naukowo zajmuje się dozymetria radioaktywnego gazu radonu i ochroną radiologiczną, czyli ochroną przed promieniowaniem jonizującym.

Pracuje dla szwedzkiego Laboratorium Radonova zajmując się m.in. prowadzeniem projektów związanych ze zwiększaniem świadomości oddziaływania radonu na zdrowie oraz kontrolą jakości i badaniami biegłości.
Prowadzi badania korelacji budowy geologicznej podłoża i stężenia radonu wewnątrz pomieszczeń.

Od kilku lat aktywnie działa jako popularyzatorka nauki, jest m.in. Prezeską Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, członkinią Fundacji Forum Atomowe oraz Europejskiego Towarzystwa Radonowego.

Lubi dzielić się wiedzą prowadząc wykłady i warsztaty dotyczące naturalnej promieniotwórczości i biografii Marii Skłodowskiej-Curie oraz szkolenia dotyczące komunikacji naukowej, kontaktów z mediami, popularyzacji w social media.

Finalistka konkursu Popularyzator Nauki PAP 2021 oraz finalistką polskiej edycji międzynarodowego konkursu dla popularyzatorów FameLab. Była mówczyni, a obecnie organizatorka TEDxWarsawWomen.

mgr Sylwia Bogdan
@chemiazdrowa

Sylwia Bogdan jest doktorantką (w trybie eksternistycznym) na wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, w swojej rozprawie doktorskiej zajmuje się poszukiwaniem nowych markerów w chorobie Alzheimera. Sylwia równocześnie pracuję w firmie farmaceutycznej. Swoja postawą udowadnia, że można łączyć pracę zawodową z naukową. Prywatnie jest miłośniczką podróży, dobrej książki, a także pasjonatką ziół i naturalnych rozwiązań, zawsze podchodzi do nich z ciekawością i dbałością o ich naukowe podstawy.

dr Alicja Wolny
@dr_alicja_wolny

Rzeczniczka nauki, Finalistka konkursu FameLab, która już od ponad dekady z pasją popularyzuje naukę. Swoją drogę z nauką zaczęła na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie studiowała chemię. Najtrudniejszym przedmiotem okazała się chemia fizyczna, więc na przekór postanowiła zrobić z niej doktorat.