Poznaj nasz projekt:

#OdważneWNauce

z okazji Międzynarodowego dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce,

Międzynarodowy dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, obchodzony 11.02 to młode święto ustanowione w 2016 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, które dostrzegło niepokojący fakt, że tylko co trzeci badacz naukowy i inżynieryjny na świecie to kobieta. Jednym z kluczowych problemów XXI wieku, na który wskazują organizacje takie jak UNESCO jest brak równowagi płci w nauce.

Według System Business Intelligence OPI PIB na publicznych uczelniach technicznych w Polsce udział kobiet wśród nauczycieli akademickich w 2022 roku wyniósł 34% (wskaźnik dla wszystkich uczelni publicznych to 48%). W dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych kobiety doktorki stanowią 32% naukowców z tym stopniem, naukowczynie ze stopniem dr hab. stanowią 25% tej grupy, a profesorki jedynie 15% wszystkich profesorów. Okazuje się, że im wyżej stopniem tym jest nas mniej i ta tendencja utrzymuje się dla wszystkich dziedzin.

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce to piękna okazja do świętowania, ale też czas na refleksję.

Słysząc trzy lata temu o Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce zaciekawiło mnie jak obchodzimy go w Polsce. Okazuje się, że tylko niektóre uczelnie, czy ośrodki akademickie obchodzą to święto. Miło było posłuchać kilku inspirujących historii młodych naukowczyń, usłyszeć ich motywację do tworzenia nauki, jednak to zdecydowanie za mało.

Dlatego w 2022 roku postanowiłam zorganizować akcję w social mediach #OdważneWNauce zapraszając naukowczynie do dzielenia się przesłaniem: Nauka jest dla mnie… Bycie naukowczynią to… Cel który nam przyświecał to pokazywanie światu naszej pasji do nauki. W akcji chodzi też o siostrzeństwo, czyli wspieranie się KOBIET w bardzo pięknej i ciekawej, ale czasem wymagającej drodze naukowej. Warto to podkreślać, bo z raportu „Siostrzeństwo – od idei do praktyki” wynika, że zaledwie 27% badanych (zarówno mężczyzn jak i kobiet) słyszało o idei siostrzeństwa. Tylko 10% badanych obserwuje przejawy siostrzeństwa w życiu.

W dwóch ostatnich edycjach prawie dwieście zaangażowanych kobiet popularyzujących naukę na Instagramie, mnóstwo przesłanych zdjęć z przesłaniem Czym jest Nauka, mnóstwo pozytywnej energii, inspiracji oraz bijącej pasji – to piękne efekty inicjatywy #OdważneWNauce. Wspólnie udało nam się stworzyć niemałą społeczność. Do akcji zaprosiłyśmy również naukowców prosząc o przesłanie dla kobiet w nauce z okazji tego wyjątkowego dnia.

https://www.instagram.com/p/CohS2WiDK7j/

W tym roku chcemy świętować w szerszym gronie, poznawać nowe naukowczynie i dzielić się naukową pasją. Tegoroczna edycja #OdważneW Nauce to nie tylko social media, wyruszamy z naukowczyniami do szkół podstawowych na spotkania z dziewczynkami z klas 6-8. Chcemy dzielić się swoimi doświadczeniami, zaszczepiać pasję do nauki, pokazywać kulisy naszej pracy i być może zachęcić do marzenia: zostanę naukowczynią. Inicjatywy kierowane do dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym są warte szczególnej uwagi. Spotkania w szkołach chcemy kontynuować przez cały rok – będzie to flagowy projekt nowopowstałej fundacji Odważne w Nauce, której celem jest promowanie nauki, edukacja oraz budowanie od najmłodszych pokoleń postaw prospołecznych w oparciu o naukę i naukowe autorytety.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce życzę naszym wspaniałym naukowczyniom wielu sukcesów, docenienia i siostrzanego wsparcia. Wierzę, że kiedyś będzie więcej nawet nie Rektorek, ale Kobiet które o to stanowisko będą się ubiegały.

Zobacz nasze pozostałe projekty

Naukowczynie w szkole!

Naukowczynie w szkole!

Naukowczynie w szkole!- czyli piękny projekt Fundacji, w którym Naukowczynie spotkają się z dziewczynkami ze szkoł podstawowych